Commissioners and Board Business

The Act authorised the construction of four lighthouses in Scotland – Kinnaird Head, North Ronaldsay, Scalpay and Mull of Kintyre – and the establishment of a Commission for their operation.

The Commissioners appointed at the time were the law agents of the Crown, Sheriffs of coastal counties, and the Lord Provosts and Provosts of Scottish cities and towns whose mercantile interests were involved. Over the years the numbers of the Commissioners varied, and further changes were brought about as a result of local government and sheriffdom re-organisation.

Today our Board of Commissioners are the Lord Advocate and the Solicitor General for Scotland; the Lords Provost of Edinburgh, Glasgow and Aberdeen, and the conveners of the Councils for Highland, and Argyll and Bute; the Sheriffs Principal of all the sheriffdoms in Scotland; a person nominated by the Lieutenant Governor of the Isle of Man and appointed by the Secretary of State; and up to five  co-opted Commissioners.

  • Captain Mike Brew, Chair

    Nominated by the Lieutenant Governor of the Isle of Man and elected by the Commissioners

  • Captain Alastair Beveridge, Vice Chair

Elected by the Commissioners

  • The Rt Hon James Wolffe QC

    Lord Advocate

  • Alison Di Rollo QC

    Solicitor General of Scotland

  • Sheriff Principal Ian R Abercrombie QC

    Sheriff Principal of South Strathclyde, Dumfries and Galloway

  • Sheriff Principal Marysia Lewis

    Sheriff Principal of Tayside, Central & Fife

  • Sheriff Principal Duncan Murray WS

    Sheriff Principal of North Strathclyde

  • Sheriff Principal Derek Pyle

    Sheriff Principal of Grampian, Highlands and Islands

  • Sheriff Principal Mhairi Stephen QC

    Sheriff Principal of Lothian and Borders

  • Sheriff Principal Craig Turnbull

    Sheriff Principal of Glasgow and Strathkelvin

  • Graham Crerar

    Elected by the Commissioners

  • Elaine Wilkinson

    Nominated by Scottish Ministers and elected by the Commissioner

  • Rob Woodward

    Nominated by the Department for Transport and elected by the Commissioners

  • Hugh Shaw

    Elected by the Commissioners

  • Councillor Frank Ross 

    The Rt Hon The Lord Provost of Edinburgh

  • Councillor Eva Bolander

    The Rt Hon The Lord Provost of Glasgow

  • Councillor Barney Crockett

    Lord Provost of Aberdeen

  • Councillor Len Scoullar

    Provost of the Council of Argyll and Bute

  • Councillor Bill Lobban

    Convener of Highland Council

Joint Strategic Board (JSB)

Mike Brew
Alastair Beveridge
Mike Bullock

Nomination Committee

Derek Pyle (Chair)
Graham Crerar
Mike Brew
Ian Abercrombie
James Wolfe
Marysia Lewis
Chris Angell (DfT Independent Assessor)

In attendance: Mike Bullock
Secretary: Karen Charleson

Remuneration Committee

Mike Brew (Chair)
Alison Di Rollo
Mhairi Stephen
Alastair Beveridge

Secretary: Alastair Beveridge

Managing Board

Mike Brew (Chair)
Alastair Beveridge (Vice-Chair)
Rob Woodward
Hugh Shaw
Elaine Wilkinson
Mhairi Stephen
Alison Di Rollo
Graham Crerar
Mike Bullock
Phil Day
Mairi Rae

Secretary: Karen Charleson

Navigation Committee

Alastair Beveridge (Chair)
Mike Brew
Hugh Shaw
Duncan Murray
Mike Bullock
Phil Day
Peter Douglas (Navigation Manager)

In attendance:
Mairi Rae
Paul Hudson
Andrew Stevenson

Secretary: Karen Charleson

Audit and Risk Committee

Elaine Wilkinson (Chair)
Alastair Beveridge
Craig Turnbull
Ian Abercrombie
Rob Woodward

In attendance:
Mike Bullock
Phil Day
Mairi Rae
Darren Cordner
Jim McBrier
Richard Wood (NAO)
James Baldwin (GIAA)

Secretary: Karen Charleson

HSE Committee

Alastair Beveridge
Mike Bullock
Phil Day
Mairi Rae

Secretary: Karen Ross

NLHT

Alastair Beveridge
Elaine Wilkinson
Mike Bullock
Mairi Rae

Secretary: Karen Charleson